Házirendünk
A házirend rögzíti a gyerekek jogait, kötelességeit,valamint a napköziotthonunk munkarendjét.
A házirendben meghatározott szabályok, előírások kizárólag arra az időszakra vonatkoznak, amikor a gyermek a napközi felügyelete alatt áll.A házirend betartása és betartatása a napközi minden napközisének, valamint azok szüleinek és dolgozójának joga és kötelessége. Szabályai a napközink és a napközin kívüli rendezvényeken is irányadóak. A gyermekektől és szüleiktől elvárjuk, hogy napi tevékenységeik során olyan magaviseletet tanúsítsanak, amire az emberi méltóság, az egymás iránt mutatott tisztelet, felelősségérzet és megértés a jellemző.
I. ÁLTALÁNOS ELŐÍRÁSOK:
1. – Az intézmény részét képezi a nemzeti nevelési rendszernek és szerves része az egyetem előtti oktatásnak.
2. – a Nemzeti Nevelési és Tudományos Kutatási Minisztérium alárendeltje, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség hatáskörébe tartozik, a Polgármesteri Hivatal fenntartásával.
3. –az óvodai tevékenység az 1/2011-es Nemzeti Nevelésügyi törvény, a 2005-ös Óvodai oktatás rendszabályzata , az 53/2003-as, valamint 40-es számú Munkatörvénykönyv és az Óvodai oktató-nevelői munka programja -2008-, 49/2014-es SK Rendelet és ezek módosításai, valamint az 5115/2014-es, 5079/2016-os Belső rendszabályzat és az 132 /2019-es intézményi belső rendszabályzat alapján folyik.
4. – A 1252/2012 Kormányrendelet, amely a korai nevelési szint módszertanát hagyja jóvá
II. AZ ÓVODAI NEVELÉS, TEVÉKENYSÉG CÉLKITŰZÉSEI:
1.-Az óvoda folytatja a család vagy bölcsőde nevelőmunkáját a maga eszközeivel: kialakítja a gyerekek ingergazdag környezetét, megszervezi tevékenységét, társas kapcsolatait, megalapozza az iskolai nevelést.
2.-Az óvoda biztosítja a gyerek személyiségének harmonikus, szabad fejlődését, figyelembe véve az egyéni szükségleteit, munkaütemét, kreatív kibontakozását.
3-A kötött és kötetlen formában szervezett játéktevékenység, a tapasztalati tevékenységek lehetővé teszik a gyerekek differenciált értelmi, érzelmi, testi, esztétikai és erkölcsi nevelését, figyelembe véve az életkori sajátosságokat.
III. AZ ÓVODAI NEVELÉS ALAPELVEI:
1.- Tiszteljük a gyermeket, emberi méltóságát, biztosítjuk jogait-elsősorban a játékhoz, mint tevékenységi formához, módszerhez az óvás, szerető és gyöngéd gondoskodás, nevelés- fejlesztés, tanítás terén.
2.- A gyerek jogai:
- joga van a játékhoz, a tárgyi feltételek használatához
- joga van a neveléshez, tanításhoz, óváshoz, szeretethez és gyöngédséghez a felnőttek részéről
- joga van az önkifejezéshez
- az általa választott tevékenységeken történő részvételre
- óvónő által felkínált tevékenységek kiválasztására
3.-A család- a szülő és az óvoda az óvónő, dajka kölcsönös bizalmának alapja a pedagógiai etika, illetve annak betartása.
4. A felnőttek magatartásának fő jellemzője a tolerancia, a gyermekek egyéni különbségeinek tiszteletben tartása, elfogadása.
IV. SZERVEZÉSI SZEMPONTOK:
1. Megszervezése demokratikus szellemű a hozzáférhetőség elve alapján működik, függetlenül a szülők anyagi, szociális, faji, nemi, nemzetiségi, politikai és vallási hovatartozástól.
2. A Nardini Napközi Otthon 4 hosszított programú csoporttal működik, amelyekben 2,5-6/7 éves gyerekek nevelését, oktatását biztosítjuk. A csoportok vegyes életkorú csoportok, szervezésénél rendszerint létszámtól függően kerülnek az új gyerekek a csoportokba. A csoportok átlagban 25 gyermeket foglalnak magukba, kivételt képez a Szent Antal csoport, ahol 18 gyerek van.
3. Beiratkozás a következő tanévre a Tanfelügyelőség által meghatározott időben történik, a megüresedett helyekre tanév folyamán is. Beiratkozáskor előnyben részesítjük a testvéreket. A beiratkozást az igazgató végzi a gyerek szülője vagy törvényes fenntartó kérése alapján.
a. Beiratkozáshoz szükségesek:
- típus kérés
- a gyerek születési bizonyítvány másolata
- a szülők személyazonossági másolata
- a szülők munkaigazolása (esetenként)
- keresztelői levél
b. A gyerek nyilvántartásból való kiírása a következő esetekben történik:
- két hét igazolatlan hiányzás esetén
- egy havi szülői hozzájárulás elmaradása esetén
c. A gyermek egy félévben 3 napot hiányozhat a szülő kérésére, minden más esetben orvosi igazolást kell, hogy hozzon, a Tanfelügyelőség procedúrája alapján, amellyel az óvodai látogatást kívánja szorgalmazni. Az óvónő rendszeresen tájékoztatja a szülőket a gyermek havi hiányzásának számáról, az igazgatóság pedig a Tanfelügyelőséget. Típusnyomtatványok az óvónőknél találhatóak.
4. Az intézmény egy évben 60 napot szünetelhet, hivatalos ünnepeken és abban az esetben, ha a létszám 20 alá csökken vakációs időszakban.
Rendkívüli esetben nyitva tart a Tanfelügyelőség jóváhagyásával, bizonyos napokon 13 óráig.
5. Napközi otthonunk naponta 9 órát tart nyitva: 5,45-tól 17:00 óráig, ebben az intervallumban a gyerekek rendelkezésére állunk. A gyermekeket 15:30 előtt indokolt esetben, előzetes bejelentés alapján vigyék el.
Az adminisztratív személyzet és a didaktikai kisegítő személyzet munkaideje napi 8, 6 illetve 4 óra, feladataikat a munkaköri leírás alapján végzik, kötelességeiket a Munkatörvénykönyv, a Kollektív munkaszerződés és a Belső rendszabályzat szabályozza.
Dada: 5,45-17,00
Konyhai személyzet: 7-13, 8-14
Didaktikai kisegítő személyzet: 8-16
Könyvelő: másodállásban, 0,5 normával, a munka ritmusának megfelelően
Kassza program: minden hónap 1O-12 –ig fizethető
6.-Az intézmény a pénzügyi tevékenységet a Ferences Nővérek által, Nardini Alapítvány költségvetésből, állami költségvetésből, valamint, az étkeztetés költségeit az erre a célra begyűjtött szülői hozzájárulásból fedezi. Az élelmezéshez szükséges hozzájárulások kifizetése következő hó 12-ig történik. Hiányzások esetén nem számolunk díjat.
7.-A pihenő szabadságokat általában a vakációban, a vezetőtanács által jóváhagyott terv alapján töltik az alkalmazottak. Az intézmény zökkenőmentes működése érdekében a vakációs feladatok újraosztását az igazgató végzi.
8.-A szülők kötelessége:
- a gyerek rendszeres óvodalátogatásának biztosítása (különös tekintettel nagycsoportban)
- a gyerek tisztaságának, ápoltságának biztosítása
- beteg gyerek nem hozható óvodába, saját és társai egészségének érdekében
- a gyerek esetleges krónikus betegségének kötelező bejelentése és az orvosi bizonylatok bemutatása, fertőző betegség esetén az intézmény értesítése
- a gyerek intézményből történő elvitelének bejelentése
- óvónőkkel való rendszeres kapcsolattartás
- elfogadni és befizetni a közösen megállapított szülői hozzájárulást
- a gyermek hiányzásának bejelentése, írásban közlése - félévente 3 hiányzás engedélyezett - más esetben csak orvosi igazolást veszünk figyelembe
- írásban közölni, ha gyermeke egyedül érkezik a napközibe
- írásban közölni az elhelyezést, ha a szülők nem együtt nevelik a gyermeket
- problémájával köteles az óvónőhöz, igazgatóhoz, vezetőtanácshoz fordulni, az utóbbihoz írásos formában
- a szülő felel a gyermek által okozott esetleges anyagi károkért és köteles ezek anyagi megtérítésére
- az intézmény belső rendszabályzatának és napirendjének betartása a szülő által
- a szülő nem alkalmazhat pszichikai-, verbális- vagy fizikai agressziót az intézmény személyzetével szemben
- a szülő rendszeresen kövesse a csoport hirdetőtábláján tájékoztató jelleggel megjelenő információkat, egyéni problémák, javaslatok esetleges panaszok esetén, előzetes egyeztetés után vegye igénybe az óvónők fogadó óráját
V. IRÁNYÍTÁS
- Az intézmény működésének megszervezéséért és irányításáért az igazgató vezetésével a következő bizottságok felelnek:
- vezetőtanács
- nevelőtanács
- szülőbizottság
- minőségbiztosítás
Az óvoda szervezeti hierarchiáját az óvodairányítási-szervezeti sémája tartalmazza.
VI. BIZTONSÁG
-kapus jelenléte 7-16.30-ig
-térfigyelő kamerák több ponton
1.Szolgálatos dada
Napirend:
- délelőtt: 5,45-13,45-óráig
- délután: 10-17 óráig
Feladatok:
-a gyermekek biztonságának felügyelete
2. Szolgálatos óvónő:
Napirend: 8-16 óráig
Feladata:
- a gyermekek biztonságának felügyelete
- a gyermekek átvétele a szolgálatos dadától érkezésko
- a gyermekek átadása a szolgálatos óvónőknek 16 órakor
- udvari tevékenységek alatt felügyeli az összes ott tartózkodó gyermeket
- bármilyen rendellenesség vagy probléma felvetődését közli az igazgatóval és/vagy az adminisztrációs személyzettel
- a szolgálatos füzetbe beírja a napra vonatkozó megjegyzéseit, aláírja
3. Információ közlés:
- bármilyen témában: Igazgató
- adminisztratív kérdésekben: Adminisztrációs személyzet
- oktató-nevelői témában (ha az igazgató nincs jelen): a szolgálatos óvónő, valamint a vezetőtanács óvónő tagjai naponta 8-16 óra közt